ikaanbozkurt
Moderatör
Moderatör
Başlık Yazar
Mesajlar: 3433
Kayıt: 12 Şub 2016 00:08

En iyi Önden Çeker || 2018 FK8 Honda Civic Type R İncelemesi

18 Haz 2017 15:04

Büyük bir oranda geliştirilerek eski nesil FK2 Type R'ın yerine gelen FK8 Type R, efsanevi bir şekilde önden çekerli bir silaha dönüşmüş!

Küçük değişiklikler zaten güzel olan bir şeyi, aklınızı karıştıracak kadar şahane bir şeye dönüştürebilir. Bazı üreticiler küçük değişiklikler yaparak aracın biraz daha iyi olmasını sağlar ve buna da genellikle makyaj operasyonu derler. Ancak bu küçük değişiklikler FK8 Type R'da ise aracın bambaşka bir şeye dönüşmesini sağlamış.

Resim

Honda, yeni FK8 Type R'ı daha lezzetli yapmak için neleri değiştirmiştir dersiniz? Başlangıç olarak, motor gücü 10hp'lik bir artış ile 316 beygir olmuş. Küçük bir güncelleme de olsa, daha fazlası daha iyidir değil mi? :D

Motorun pişirilmesinde pardon tasarımında diyecektim değişiklikler de olmuş :) Eski FK2 Type R'daki 14kg'lik fil yavrusu volant gitmiş yerine tek kütleli 8.7kg'lik ceylan kıvamında bir volant gelmiş. Bu farklılık ise tabiki motorun daha canlı olmasını, virajlardan daha rahat çıkmanızı sağlamış.

Biraz daha detayına inersek, yani öğrenmek zevk alacağınız nokta ise egzoz valfleri(subapları) sodyum içermektedir. Sodyum da ısı transferini sağlayan bir materyaldir.

Egzoz valfleri demişken, arkasındaki 3lü egzoz sistemi dikkatinizi çekti değil mi? Ferrari f40 hayranlarının seslerini duyar gibiyim ama bu egzoz sisteminin sadece görüntüden ibaret değil ve özelliği var. Şöyle ki:

Düşük devirlerde motordan gelen egzoz gazı bu 3 çıkıştan dinamik bir ses yaratarak çıkar. Orta ve üst devirlerde ise ortadaki çıkış sabit bir negatif basınç yaratır ki, bu sayede kabindeki rahatsız edici egzoz gürültülerinin önüne geçilir. Bu egzoz sistemi ile istenilen sesler arttırılırken, istenmeyen sesler de bastırılmaktadır.

Resim

Biraz da ateşli vücudundan bahsedelim değil mi? Şasi burulma direnci %38 civarında arttırılmış. Hafifçe genişletilen gövde ve büyüyen lastikler ile daha dolgun bir vücuda kavuşmuş. Aracın ön tarafı biraz daha alçaltılarak 272km/sa'lik son hıza ulaşılmış. Ne kadar hızlı değil mi?
Arkasında ise girdap oluşturucular(vortex generators) sayesinde hava akışı arka kanata(spoiler) doğru yönlendirilir ve eskisine göre daha ince olan arka kanat eskisine göre daha fazla bastırma kuvveti(downforce) oluşturur. Aslına bakarsanız, Type R sınıfında tek bastırma kuvveti oluşturan ateşli arabadır. Diğerlerindeki arka kanat ise sadece arkanın yükselmesini önlemektedir.

Resim

Vücudun altında ise en önemli değişiklik oldu diyebiliriz. FK2'deki torsiyon çubuğu gitti, FK8'de çok bağlantılı arka süspansiyon geldi. Hatta bu özellik bütün yeni Civic'lerde standart oldu. Sonunda yeni Type R ile yolculuklar daha keyifli olacak demektir. Eski FK2 Type R için "because racecar" demekten çok uzakken artık yeni Type R için diyebiliriz :)

Resim

Yolda ilk fark ettiğiniz şey ise iyileştirilmiş sürüş keyfi olacaktır. 3 farklı modu(Konfor, spor ve +R) ile günlük kullanıma yetecek kadar yumuşak bir sürüşü veya pistte virajların tozunu attıracak kadar sert sürüşü elde edebiliyorsunuz. +R seçeneğinde bile, süspansiyonlardan gelen kabul edilebilir tepkilerden, çalışma aralıklarının ne kadar geniş olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Resim

Otobana çıktığınızda 272km/sa'lik son hızın çok etkileyici olacağını düşünüyorsunuz ancak otobanda son hıza ulaştığınızda ise o muazzam hızı hissetmiyorsunuz, oldukça stabil şekilde ilerliyor. Aracın yüksek hızlardaki stabilitesi efsane olmuş. Arabanın yola çakılmasında genişleyen gövde ve artan bastırma kuvvetinin etkisi çok büyük.

Resim

Piste girdiğinizde konfor modunda bile turlayabileceğinizi fark ediyorsunuz. Bu en sakin modda bile yol tutuşunun ne kadar güzel olduğunu, şasinin ne kadar sert olduğunu ve viraj almanın ne kadar keyifli olduğunu görüyorsunuz.
Spor moda aldığımızda ise artan gaz tepkileri ve sertleşen süspansiyonlar aracın sert ve gergin bir hal almasını sağlıyor. Yüksek hızlarda sert frenlemelerde bile bu sert ve stabil halini korumayı başarıyor.

Resim

Gerekli bilgilerin ışığında +R moduna aldıktan sonra keskin bir bıçak gibi net ve hızlı gaz tepkileri ve en sert konuma gelen süspansiyonlar aracı başka bir forma sokuyor. Type R ulaşamayacağınız limitlere geliyor ve size destansı sürüş zevki ile eğlenceyi birleştiriyor. İşte o zaman yeni FK8 Type R'ın 7.48'lik önden çekerli Nurburgring pist rekorunun eski FK2 Type R'dan nasıl 7 saniye iyi olduğunu anlıyorsunuz.

Resim

Type R artık sürüşü daha keyifli ve uzun yolculuklarda konforlu ve haylaz görünümlü bir ateşli araba olmuş. Özetle günlük kullanabileceğiniz veya piste gidebileceğiniz yani her şeyi yapabileceğiniz bir araba olmuş. Eğer yeni FK8 Type R aklınızda yer edindiyse en kısa zamanda her ayrıntısına kadar yakından incelemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: https://www.carthrottle.com/post/2018-h ... one-right/ yorumlanarak Türkçeye çevrilmiştir. Türkçe içerik JDM Spirit Turkey kaynak belirtilmeden kopyalanamaz.
 
Mesut Tasdemir
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mesajlar: 2091
Kayıt: 10 Şub 2016 23:51
Konum: Denizli

Re: En iyi Önden Çeker || 2018 FK8 Honda Civic Type R İncelemesi

18 Haz 2017 16:09

Honda'nın bu araba ile esas başardığı konu aerodinami ve genel tasarımın son anlamda bir bütün olarak iyi tasarlanarak sonunda bir Japon yol otomobilinin yüksek hız satabilitesi ve sarsıntısızlığına ulaşması oldu.
Bu araç efsane kasa olacak hatta Japon otomobil firmaları için bir dönüm noktası diyebilirim.
Evo mühendisleri bile zamanında itiraf ediyordu yüksek hız stabilitesinde başarısızız diye!
 
canerkaraman
Kullanıcı
Kullanıcı
Mesajlar: 1623
Kayıt: 13 Şub 2016 14:56
Konum: Tekirdağ

Re: En iyi Önden Çeker || 2018 FK8 Honda Civic Type R İncelemesi

18 Haz 2017 18:29

Araba değil mermi çekirdeği...
 
Kullanıcı avatarı
_opeth
Kurucu
Kurucu
Mesajlar: 2670
Kayıt: 10 Şub 2016 23:48
Konum: İstanbul
İletişim:

Re: En iyi Önden Çeker || 2018 FK8 Honda Civic Type R İncelemesi

18 Haz 2017 20:56

çok pis test edesim var. Normal civic bile baya gergin ve sınırları baya yüksek bir arçtı type-r kim bilir nasıldır.
 
Ersin Şahin
Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mesajlar: 3011
Kayıt: 11 Şub 2016 01:25
Konum: İstanbul
Araç: Toyota Yaris
Kan Grubu: B Rh+
İletişim:

Re: En iyi Önden Çeker || 2018 FK8 Honda Civic Type R İncelemesi

19 Haz 2017 00:34

Dışını bir türlü sevemedim.