Kullanıcı avatarı
Gommes
Kullanıcı
Kullanıcı
Başlık Yazar

Colt fan motoru balans sorunu

10 Ağu 2016 22:01

Merhaba arkadaşlar diğer forumdan hatırlayanlar olur mu bilmiyorum ama iki yıl önce fan motorunun lap lap diye çarptığını fark ederek usta yolu tutmuştum. Burçların eridiğini tespit eden ustam tornada yenisini yaptırmış ve mesele çözülmüştü. Mayıs 2014 te olan bu hadise bugün tekerrür etti. Sorun benim pervanenin fabrika çıkışı hatalı olmasından filan kaynaklanıyor olabilir mi? Yani yeni yapılan burçlar da eritmistir muhtemelen. Yeniden tamir ettirsem mi yoksa cikma vs. bulmaya mı çalışsam? Daha önce Kaan sagolsun parça kodunu o konuya yazmıştı. 1355A161 çıkma konusunda bana yardımcı olabilecek önereceğiniz bir yer var mı?

Sent from my SM-N910G using Tapatalk

Kullanıcı avatarı
Gommes
Kullanıcı
Kullanıcı
Başlık Yazar

Re: Colt fan motoru balans sorunu

27 Tem 2018 12:32

Mesaj tarihinde yeniden burç yaptırma yoluna gitmiştim. 2 yıl sonra bu kez fan motoru çalışmadığından aracım hararet yaptı. Kontrol ettirdim fan motoru sigortası atmış. Sigortayı değiştirince çalışmaya başladı ancak dönüşünün sıkıntılı olduğunu söyleyen elektrikçi kısa devre ile sigortayı bunun attırmış olabileceğini bu nedenle parça değişimine gitmenin en doğrusu olacağını söyledi. 1355a161 parça kodu ile sadece fan motoru serviste 995 lira başka yerde bulunmuyor. Başka bir fan motorunu uydurmada bir seçenek olarak söylendi ama içim rahat etmedi. Velhasıl fan motoru değişti. Şimdilik sıkıntı kalmadı.

Fanı rahat sökebilmek için radyatör hortumları filan da söküldü. Motor suyu komple boşalmış oldu. Orada benim de boşluğuma geldi çeşme suyu ile doldurdular. Şimdi bir an önce antifirizli su ile değiştireyim diyorum. Kısa sürede olsa sıkıntı olmaz umarım. Hatayda yaşıyorum burası 0 derecenin altına ayda yılda bir düşer. Antifiriz su oranı ne olmalı? Antifiriz tavsiyesi verir misiniz? Organik mi mineral mi olmalı? Geri kalan şişe su ile mi saf su ile mi tamamlanmalı?

Carisma70
Kullanıcı
Kullanıcı

27 Tem 2018 14:59

antifirz üzerinde hangi sıcaklıkta ne kadar karışım olması gerektiği yazar: 50/50 olabilir zira antifiriz sadece soğukta değil hatayın sıcağında hareretede iyi gelir. yani siz soğuk olarak değil fazla sıcak olduğu noktasından bakın. antifirisizn %50den fazlasıda iyi değildir.
organik- mineral tavsiyesinde de  esas olan aracın tavsiye edilen tip tercih edilmelidir. ancak teknik özellik olarak organik daha iyidir. (mineral tavsiye ediliyorsa organik olanlar radyatöre zarar verebilir)
marka olarak bilindik orjinal marka antifiriz alın zaten çok pahalı bir ürün değil. piyasada antifiriz üretip de ürettiği antifirizi kendi aracında kullanmayanlar bile var.
şişe su işinizi görecektir: millet kireçli çeşme suyu kullanıyor!

Kullanıcı avatarı
Gommes
Kullanıcı
Kullanıcı
Başlık Yazar

27 Tem 2018 19:17

antifirz üzerinde hangi sıcaklıkta ne kadar karışım olması gerektiği yazar: 50/50 olabilir zira antifiriz sadece soğukta değil hatayın sıcağında hareretede iyi gelir. yani siz soğuk olarak değil fazla sıcak olduğu noktasından bakın. antifirisizn %50den fazlasıda iyi değildir.
organik- mineral tavsiyesinde de  esas olan aracın tavsiye edilen tip tercih edilmelidir. ancak teknik özellik olarak organik daha iyidir. (mineral tavsiye ediliyorsa organik olanlar radyatöre zarar verebilir)
marka olarak bilindik orjinal marka antifiriz alın zaten çok pahalı bir ürün değil. piyasada antifiriz üretip de ürettiği antifirizi kendi aracında kullanmayanlar bile var.
şişe su işinizi görecektir: millet kireçli çeşme suyu kullanıyor!
Teşekkürler. coltun kullanım kılavuzu ve workshop manualde organik mi mineral mi bir şey yazmıyor. Kaliteli etilen glikol diyor o kadar. 1.3 için 4.2 litre diyor. Daha önce kullananlar ne tavsiye eder?

ikaanbozkurt
Moderatör
Moderatör

07 Ağu 2018 11:40

Antifrizin amacı sadece - li derecelerde donmasını önlemek değil aynı zamanda motor içinde dolaştığı yerlerde paslanmayı önlemek. Normal çeşme suyu paslanmaya sebep olur.

colt_kullanim_klavuzu_09_-_12_0.pdf dosyasının 420.sayfasında yazdığına göre Yüksek kaliteli, etilen glikol bazlı soğutma sıvısı yazıyor.

castrol'un şu ürünü ona uygun sanırım:
https://www.hepsiburada.com/castrol-rad ... TRLANTF3LT
geri kalan kısmını saf su yapmak iyi olur sanırım. Kireç vs. devirdaimde birikip başka sıkıntılara sebep olabilir.

köpekbalığı lancer'ın kullanma kılavuzunda(Sonuçta aynı blok bu araçlar) ise "DIA QUEEN SUPER LONG LIFE COOLANT PREMIUM" yazıyor: yüksek kaliteli etilen glikol bazlı ve silikat, amin, nitrat ve borat içermeyen, uzun ömürlü, hibrid organik asit teknolojili

% 60’ı geçen konsantrasyonlarda hem donmaya karşı koruma, hem de motor soğutma performansı azalacağından, motor bundan olumsuz etkilenir.